SOUBORY
Dětský soubor Danájek vznikl v roce 1967 jako přípravka pro dospělý soubor Danaj při tehdejší Lidové škole umění ve Strážnice, proto o jeho počátcích najdeme informace v kronice této školy. Externím učitelem tanečního oboru se stal od založení školy v roce 1966 Jan Loutchan, choreograf souborů Danaj a Žerotín ze Strážnice, metodik folklorních souborů Krajského střediska lidové kultury ve Strážnici (později Ústavu lidové kultury). Když ze školy odešel, nastoupila na jeho místo v dubnu 1970 Marie Slováčková, která byla členkou souboru Danaj a kterou Jan Loutchan pro práci s folklorem velmi zapálil. V roce 1971 byly vybrány starší tanečnice do pořadu paní Zdenky Jelínkové na Dětské Strážnici. Společně s cimbálovou muzikou LŠU pod vedením pana Bohumila Mališky s primášem Miroslavem Menšíkem se při svém prvním vystoupení společně představili s čísly Danaj v choreografii Marie Slováčkové a číslem Konopice v choreografii Jana Loutchana. Jako jeden z mála souborů působil Danájek při LUŠ (později ZUŠ) a měl velkou podporu od vedení školy. Ředitelem školy byl v letech 1969–2004 pan Jaroslav Čajka, který hrál v lidových muzikách na klarinet a tárogáto a který dodnes souboru pomáhá.
Danájek vystupoval na koncertech LŠU, akcích města, býval účastníkem strážnického festivalu, zúčastňoval se soutěží dětských souborů. Při LŠU působila také CM pod vedením bývalého absolventa Miroslava Menšíka, který s tanečním oborem úzce spolupracoval. „Nezapomenutelným zážitkem se stalo v roce 2002 slavnostní vystoupení žáků a absolventů školy u příležitosti ukončení práce paní učitelky Marie Slováčkové. Během svého dlouhého 32 letého působení vychovala řadu vynikajících tanečníků a tanečnic. Současní i bývalí členové Danájku přišli své paní učitelce poděkovat.“ (Vratislavský, Ivo: 50 let ZUŠ Strážnice, webové stránky Městského muzea Strážnice).
Její práci a vedení souboru převzala dcera Jana Hanáková, rovněž vyučující tanečního oboru na ZUŠ, maminka jí ve škole pomáhala až do roku 2011. V tomto roce odešla Jana Hanáková ze ZUŠ a s ní po mnohaletém působení na této škole i dětský soubor Danájek. Začal pracovat samostatně jako občanské sdružení. Dnes tancuje v souboru 126 dětí ve věku 3 – 17 let rozdělených do osmi skupin. Jana Hanáková, která je na všech zkouškách a doprovází děti hrou na klavír. Pomáhají jí Veronika Šišáková, Jarmila Šebestová, Marie Janíková a Jan Hořák, který seznamuje chlapce s cifrováním. Se souborem spolupracuje CM Krepina s primášem Víťou Bučkem a CM Rozsocháč pod vedením pana učitele Jaroslava Cveka, která je složena převážně z nejstarších členů oddělení Danájku.
Návštěvníci MFF Strážnice mohou každoročně vidět strážnické děti ve slavnostním průvodu městem a v dalších programech festivalu, například při slavnostním zahájení, v celostátních dětských pořadech Z pohádky do pohádky (2013), Mezi nebem a zemí - dětský folklor na jevišti (2015), U maminky (2017). Každé pozvání na domácí festival bere jako největší ocenění a nejdůležitější prezentaci svého snažení. Danájek získal spolu se strážnickými soubory Demižónek, Danaj, Demižón a Žerotín titul Laureát MFF Strážnice 2016 za společný přesvědčivý a působivý projev v pořadu Slavnostní zahájení MFF a Pozvánka na festival. Danájek byl pozván i na další festivaly v České republice, jmenovitě Štěpy Veselí na Moravou, Rožnovské slavnosti, festival v Dambořicích, Šumperku, Velké Bystřici, Pardubicích nebo Národní slavnosti v Kinského zahradě v Praze.
Velkým úspěchem souboru byla účast na Národní přehlídce dětských folklorních souborů v Jihlavě s pásmem Jany Hanákové Na střešňách. I s dalšími pásmy své vedoucí Vitajte ve Strážnici a Ve vinohradě byl soubor vybrán do krajských kol této přehlídky v letech 2015 a 2017.
Danájek se podílí na vytváření kulturního obrazu regionu Slovácka. S Národním ústavem lidové kultury spolupracuje při akcích pořádaných ve skanzenu, s městem Strážnice hlavně při vítání občánku a s Kulturním domem při pořádání různých aktivit.
V listopadu 2017 oslavil Danájek 50. výročí své činnosti. Může se hrdě ohlédnout a s radostí vykročit do dalších let pod záštitou zuš Folklorika.